چه همسفری داشته باشیم ؟!!

خانه   متفرقه   چه همسفری داشته باشیم ؟!!

چه همسفری داشته باشیم ؟!!

اگر تا به الان به موضوع همسفر و انتخاب اون ها دقت نکردید یکی از مهمترین اصول سفر رو نادیده گرفتید چونکه همسفر خوب یکی از پایه های اصلی یه سفر توپه . و خدا اون روز رو نیاره که همسفری بد با شما باشه که با اخلاقیاتتون نمیسازه . آخ آخ آخ باید وقت بذاری , هزینه بذاری بعد لذتی که میخای رو نبری . برای من یکی دو باری پیش اومده این اتفاق که که خدا نصیب گرگ بیابون نکنه ?

دفعه آخری که بدون فکر همسفر گروهی شدم یک نفر تو اون گروه که البته تقصیر خودشم نبود بحث این بود که توی دوران نوجوانی و جوانیش فشار های روحی زیادی بهش آورده بودن و کلا شخصیتی آزار دهنده پیدا کرده بود هرچند که دوست داشت خوب باشه اما نمی شد و باعث شد برخی اوقات تو سفر دستمو داااااااغ کنم ✊ که دیگه بدون شناخت و با شک و تردید همسفری انتخاب نکنم و البته همون سفر باعث شد که در مورد موضوع ” همسفر ” به جد فکر کنم به قدری که الان دارم برای شما مینویسم تا بدونید چقدر موضوع مهمی هست که نباید ساده ازش بگذرید . 

 

اول از خودمون :

از اون سفر و اون افراد مدت زیادیه میگذره اما من بر سر تعهدم هستم . به شما هم چنین پیشنهادی رو میکنم . اول از همه بهترین کار اینه از خودمون شروع کنیم تا یه همسفر خوب بسازیم . به قدری منعطف باشیم که هرکسی بخاد بره سفر اولین نفری باشین که باهاش تماس میگیره و دوست داره همسفرش باشین . این یعنی موفقیت در همسفر خوب بودن . پس همیشه پایه هر برنامه ای تو سفر باشین . یک قانون معروف من در بین دوستانم ” تابع جمع ” بودنه . من همیشه تابع جمع هستم این رو دیگه همه در مورد من میدونن و این تابع جمع بودن باعث میشه با همه جور سلیقه هماهنگ بشی . بله میدونم که این تابع جمع بودن گاهی هم به ضررم بوده . مثلا چون من شکمو ام بار ها شده که جمع تیم میگه بریم فست فود اما من با تمام وجود هوس کشک و بادمجون با نون سنگکم کرده اما چون نظر اکثریت فست فوده پس معطل نمیکنم .   

مورد دوم حس مسئولیت به نظرم . اگر توی یک سفر اکو توریستی هستید . مثلا رفتید جنگل . خوب مطمعنا کار بیشتری در انتظار گروه هست . توی هتل غذا حاضره اما توی جنگل حتی آتیش غذا پختنم حاضر نیست چه برسه به خود غذا . حالا اگر بیوفتی یه گوشه . سیگاری بر لب بگذاری و اینور اونور رو نظاره گر شی که همسفرت بره خودشو بجروووونه و تو استراحت کنی این میشه یک همسفر ناااامرد , تنبل و بدون حس مسئولیت .خداروشکر بار ها شده که تو تیمی بودم که همه داوطلبانه قسمتی از کار رو دست گرفتن و واقعا حال میده این سیستم  .

مورد سومی که میتونه شما رو به یه همسفر خوب تبدیل کنه , بی آزاری شماست . خدارو شکر من تجربه بدی در این مورد نداشتم اما گروهی رو دیدم که با خاله زنک بازی و تیکه انداختن به هم و مسخره کردن هم باعث شدند تا گروهشون به عنوان یک تیم سفر از هم بپاشه و وسط سفر به دو گروه بشن و به اعتراف خودشون با اون همه هزینه کل سفرشون رو بسوزونن . در صورتی که با خودداری با باهم خندیدن و نه به هم خندیدن میتونستن خیلی خوب برگزارش کنن . البته من مطمعنم شما خاله زنک بازی بلد نیستید?

 

انتخاب همسفر :

حالا تصور کنیم خودمون رو آماده یه سفر خوب کردیم و خودمون رو به عنوان یه همسفر مشتی قبول داریم اما چطور همسفری مثل خودتون گیر بیارید؟ خوب جوابش ساده است تنها با شناخت افراد . همونطور که گفتم من توی اون تجربه نا موفق کاملا میدونستم تو اون گروه یک شخصیتی هست که شاید از نظر روحی مواردی داشته باشه و البته از حق نگذریم تلاشمم کردم که به اون سفر نرم اما خوب زور گروه بیشتر بود و من رفتم . پس اگر شک و تردید داری که شخصی نمیتونه همسفر خوبی باشه قاطعانه بگو نه . نه مثل من که به خاطر باقی بچه های گروه مجبور شدم بگم آره . 

حالا تصور میکنیم که شما همسفرتون رو میشناسید اونم در حدی که فکر میکنید میتونید سفر خوبی رو باهاش داشته باشید . اما این تنها شرط لازم نبود هرچند شرط مهمیه . یک شرط مهم دیگه اینه که اون فرد آیا با برنامه ای که ریختید حال میکنه ؟ مثلا میگم من مهرداد مرد اینکار نیستم که برم سفر بعد نصف روز بخابم . من اکتیو میشم تو سفر اما بعضی ها هم هستن که میرن سفر و دقیقا برعکس دی اکتیو میشن. این مشکل من یا مشکل اون آدم نیست یعنی کلا یک نمره منفی در آدما نیست بلکه هرکسی یه اخلاقی داره و هرکسی برای هدفی به سفر میره .

پس مطمعن شید که برنامتون با همسفرتون مچ هست . مطمعن شید که اگر شما دوست دارین طلوع آفتاب رو لب ساحل ببینین و عکاسی کنید همسفر شما هم دوست داشته باشه اینکارو , اگر شما دوست دارین غذای محلی بخورین همسفرتون هم دوست داشته باشه غذای محلی اون جا رو تست کنه و فهمیدن این که آیا از این نظر اکی هستین یا نه با چندتا سوال ساده و زیرکانه مشخص میشه . 

آخرین بار یادم میاد دو تا جوون رو دیدم تو سفر . یکیشون خوشحاااااال یکیشون نارااااااحت . خلاصه سر صحبت باز شد و توی پنج دقیقه کاملا موضوع انتخاب همسفر مناسب دوباره اثبات شد . چفتشون آدمای خوب و بدون نرمه شیشه بودن . جفتشونم با هم دوستای خوبی بودن . اما یکیشون با مکان های تاریخی خیلی حال می کرد و هیجان داشت برای دیدنشون اما اون یکی دیگه کلا همه این چیزا رو یه تپه ای از خاک می دید . دیدگاه های جفتشون بد نبود اما مشکل انتخاب بد همسفر بود که باعث شده بود یکیشون همیشه غر بزنه و حق هم داشت چون ارتباطی برقرار نمی کرد با محیط و یکیشونم که اون مکان ها رو دوست داشت از دیدن غر و لند دوستش عذاب بکشه و اونم اونطور که باید لذت نبره . 

من چون دوست دارم همه شماها وقتی میرین سفر بیشترین لذت رو ببرین این یه مورد رو کااااامل شرح دادم .

این مطالب نظر شخصی من در مورد انتخاب همسفر مناسب بود و شاید بعضیا قبولش نکنن و بعضی دیگه قبولش کنن . برداشت آزاد 😀

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *